Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaká radost bydlet u OC Krakov

21. 01. 2014 9:47:03
1. listopadu minulého roku bylo s velkou slávou otevřeno OC Krakov. Již 2. prosince přivítal pan Ing. Janků, starosta Městské části Praha 8, nespokojené občany, kteří mají tu smůlu, že bydlí u OC Krakov

Jádrem sporu je hluk ze vzduchotechniky na střeše OC Krakov a světelná reklama na jižní straně OC Krakov, obojí je nepříjemné hlavně ve večerních a nočních hodinách. Dalším problémem je parkoviště, z kterého se stává, či spíše již stal, zásobovací dvůr. Vykládka zboží přináší další ruch, hluk a znečištění ovzduší. Na protilehlé straně domů jsou okna ložnic větších bytů Trojského vrchu.

Setkání s občany na Libeňském zámku se zúčastnil kromě starosty také radní pan Gros a vedoucí stavebního odboru pan Ing. Gorčík. Pan starosta v úvodu řekl, že městská část nezmůže mnoho, protože je vše dle předpisů.

Dva aktivisté vystoupili s tím, že se aktivně účastnili řízení o umístění stavby a stavebního řízení a že hluková měření jsou „zajímavá“, k jejich námitkám se v odůvodněních obou rozhodnutí stavebního úřadu nepřihlíželo. Očití svědkové popsali, jak měření hluku probíhalo a jak toto měření hluku z provozu stavby nemělo se zásadami objektivního měření nic společného.

Jiný účastník vystoupil s připomínkou, že na jižní straně OC Krakov Městská část Praha 8 v r. 2010 prodala veřejnou zeleň a přístupové komunikace do OC Krakov vlastníku této stavby za více než 14 mil. Kč. V r. 2012 zmírnila podmínky prodeje tak, že už netrvala na věcném břemeni pro tyto pozemky na volný přístup a užívání všemi, tj. veřejností.

Stejný obyvatel upozornil pana Grose, že jeho vystoupení ohledně prodeje parkoviště na jižní straně OC Krakov je alibistické, protože současný vlastník hl. m. Praha se vždy táže městských částí před prodejem městských pozemků na jejich vyjádření. Dále bylo radním připomenuto, že městská část je ze zákona účastníkem všech územních a stavebních řízení ve svém obvodu, a tudíž mohli její představitelé či Obvodní rada v Praze 8 uplatňovat veřejný zájem (např. požadovat umístění strojovny vzduchotechniky pod zem, dostatečný počet míst na parkování, rovněž pod zemí), což zjevně nečinili vůbec s obavou, aby to investora nepřestalo bavit a OC Krakov nebyl i dalších 20 let pro ostudu Prahy 8. Evidentní je tedy nadbíhání místní samosprávy investorovi, aby stavba byla uskutečněna a dokončena, bohužel na úkor pohody bydlení vlastníků bytů v ulici Hnězdenská. Není jednání radních pro naši dobu příznačné?

Ohlas vzbudila poznámka, že v radničním plátku Osmička (náklad 64 300 kusů) se OC Krakov dělala jen reklama, že by tedy mohli činovníci nyní napsat o potížích s životním prostředím obyvatel Trojského vrchu v souvislosti s otevřením OC Krakov.

Bohužel stavba je dokončená a má kolaudační souhlas, drobné ústupky majitele se snad podaří vyjednat, bohužel ani vzduchotechniku a ani parkování už nikdo pod zem nedostane. Volení funkcionáři Městské části Praha 8 se ukázali v pravém světle, pro své občany neudělali na úseku samosprávy jako účastník územního a stavebního řízení vůbec nic. Namísto nich se ve věci musí angažovat občanské iniciativy či sdružení, které se zasazují za ochranu veřejného zájmu, totiž práva na zdravé životní prostředí. Práva, aby lidem nesvítily reklamy do oken a měli klidné noci bez hluku vzduchotechniky a rána bez túrování zásobovacích kamionů.

Podle ohlasů místních obyvatel výhody blízkého nákupního střediska nevyváží nevýhody, které obnovené OC Krakov přineslo svému okolí. Schůzka na radnici pouze ilustruje časté problémy naší městské části. Radnice místo toho, aby problémům předcházela a požadovala po investorech zlepšení kvality života místních obyvatel nebo aspoň ne zhoršení, pasivně přihlíží. Následují stížnosti nespokojených obyvatel a vysvětlení radnice, že se s tím nedá nic dělat.

Rok 2014 je rokem volebním, je možné zvolit jiné obsazení radnice a dát šanci lepším politikům. Vím, že je možné dělat tuto práci tak, aby občané nemuseli nadávat. Zapamatujte si tedy: NA OSMIČCE BUDE LÉPE! KDU-ČSL a Tomáš Pavlů.

Podle zápisu účastníka přepsal tp

Autor: Tomáš Pavlů | úterý 21.1.2014 9:47 | karma článku: 12.23 | přečteno: 1781x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Monika Lorenzová

Jak se mi dařilo při obchodování

Dnes ráno jsem otevřela oči. pak je zas zavřela. A pak viděla dva na kolečkových bruslích. Jeden z nich držel velkou bílou papírovou krabici, zjevně prázdnou.To jsem byla já. Zamotala jsem se a upadla.

17.10.2017 v 20:09 | Karma článku: 5.02 | Přečteno: 142 | Diskuse

Milan Šupa

Nacházejí se rozpory ve výrocích Krista?

Ježíš říkal, že když nás někdo udeří na pravou tvář, máme mu nastavit i druhou. On sám se však podle této zásady nezachoval.

17.10.2017 v 15:15 | Karma článku: 7.69 | Přečteno: 395 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Moře a čas: Finito

Následující text je pocitová črta inspirovaná jedním časně podzimním výletem na ostrov ve Středomoří. Jedná se vlastně o první část jakéhosi seriálu.

17.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 3.88 | Přečteno: 110 | Diskuse

Mário Oláh

Zápis z magického denníka Fratera Saepesa - VI.IX.MMXVII

Mágus Frater Saepes mi po dlhšej dobe poskytol náhľad do svojho magického denníka a dovolil, aby som sa na blogu podelil s jeho snovými víziami, pohľadom na svet a elitu či s psychedelickým zážitkom s rastlinou sily Diablove gule.

17.10.2017 v 13:28 | Karma článku: 12.17 | Přečteno: 136 |

Jana Slaninová

Bojuj na naší straně!

Omšelý dům na konci neznámé ulice se mi vůbec nezamlouval. „Tam budeme spát.“ oznámil nám průvodce. „To není dobrý nápad.“ řekla jsem.

17.10.2017 v 13:13 | Karma článku: 15.24 | Přečteno: 442 | Diskuse
Počet článků 114 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1835
Aktivní občan Prahy 8, člen KDU-ČSL, předseda místní organizace.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.