Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Herny v Praze 8 pokračují. Odpověď na petici.

24. 09. 2013 9:31:56
Petici Za Palmovku přátelskou proti hernám a dealování podepsalo v krátkém čase více než pět set občanů, její text najdete ve starším blogu. Petice byla určena radním a zastupitelům Městské části Praha 8, Městské policii a Policii České republiky. S Dagmar Volencovou, členkou petičního výboru, chceme především poděkovat všem signatářům, také děkujeme výše zmíněným institucím za jejich odpovědi a dovolujeme si je předložit čtenářům.

Odpovědi jsou nafoceny v obrazové příloze. Nejzajímavější části s komentářem předkládáme zde. Nejvíce nás potěšila odpověď z Policie České republiky, citujeme: Po přečtení této petice sdílíme stejný názor a děkujeme zároveň, že i Vám všem není lhostejné, v jakém prostředí chcete žít Vy, Vaše děti, blízcí, přátelé i další obyvatelé dané lokality Palmovka a okolí... V dopise policie uvádí seznam akcí, které se v Libni a Karlíně konaly, např.:

akce LIGO – 14. 4. 2013 distribuce OPL pervitinu v Praze 8, lokalita Palmovka a ul. Pivovarnická a okolí, obviněná L.G. , 17 skutků, vazební vyšetřování. V dopise se uvádí, že akce se provádějí podle potřeby i 2x denně. Dlouhý seznam policejních akcí jistě zpochybňuje argument obhájců heren, kteří uvádějí, že herny přináší do městského rozpočtu peníze, bohužel už nepočítají s náklady na policejní zásahy jako je např.

21. 2. 2013 konaná akce HYDRA, lokalita Palmovka a okolí – 9x realizace osob (loupež se zbraní, ublížení na zdraví, výtržnictví, nedovolené ozbrojování), 1x zadržená osoba v celostátním pátrání.

Mimochodem názvy policejních akcí jsou docela vtipné: RANGO, NEZMAR, KŘEPELKA, TAHITI, PEPEK, HYDRA, NÁPADNÍK. V závěru policie explicitně uvádí, že herny jsou svázány s kriminálním jednáním: Přijměte prosím, ještě jednou poděkování za Vaši iniciativu a zájem o příjemné prostředí Palmovky a okolí bez prodejců drog a objektů, kde dochází k páchání trestné činnosti, nebo objektů, konkrétně heren, kde mnohdy počátky kriminálního jednání vznikají. Děkujeme. Předchozí citace by mohla být ranou na solar všem radním, kteří provozu heren v Praze 8 požehnali i do budoucnosti a tvrdí, že herny přinášejí městské části zisk. Děkujeme Policii ČR za odpověď. Pro pořádek uvěďme, že zastánci heren na radnici Prahy 8 jsou hoši a dívky z ODS, TOP 09 a Volby pro Prahu 8.

Z odpovědi Městské policie citujeme: Dle zákona přísluší vyšetřování přestupkové a také trestné činnosti související s distribucí a užíváním drog výhradně Policii České republiky. Městská policie tuto přestupkovou a trestnou činnost neeviduje a neobjasňuje. Strážníci mají dle zákona v oblasti drogové problematiky a případné nezákonné činnosti spojené s drogami především tzv. oznamovací povinnost. V případě zjištění takového nezákonného jednání mohou naši strážníci na místě takového jednání zasáhnout, popřípadě i omezit osobní svobodu osoby přistižené při trestném činu nebo bezprostředně poté, ale jsou povinni ji ihned předat policejnímu orgánu (§ 76, odst. 2, trestního řádu). Ostatně tuto pravomoc omezení osobní svobody dle výše zmíněného paragrafu může použít kdokoliv, tedy každý občan. Takovým zásahem ale pravomoci strážníků MP v této věci končí a další procesní úkony jsou dle zákona už plně v kompetenci Policie České republiky. Tolik z ředitelství MP Praha 8. Cynický čtenář může odpověď Městské policie číst takto: městská policie je vlastně k ničemu, to co dělá, může udělat každý občan. Optimistický čtenář je potěšen, že každý občan má pravomoc jako městská policie a může zadržet pachatele nepravostí a předat ho policii. Městská část koupila městské policii dodávku, kde strážníci na Palmovce hlídkují nebo spíše působí jako informační služba občanům, kteří neví kudy do Vysočan či Holešovic. Rád připomenu příběh místní obyvatelky, která šla strážníky upozornit na prodej drog před jejím domem, strážníci jí odpověděli, že mají povinnost hlídat své auto. Člověka napadá, zda městská část neměla pořídit auto i občanům, vždyť mají stejné pravomoci jako městská policie. Dost ironie, bude to znít jako fráze, ale určitě fandíme všem fajn strážníkům. Městská policie nás v odpovědi ujistila, že bude i nadále hlídkovat v parku Pod Plynojemem. Děkujeme.

Pan starosta Prahy 8 a jeho zástupci v odpovědi popsali, jak městská část omezuje činnost heren. V oblasti Palmovky má zůstat pouze omezený počet heren. Dále městská část popisuje, jak spolupracuje s bezpečnostními složkami na Palmovce a uvádí: Není možné předvídat, zda může městská část splnit požadavek Petice – ukončit činnost prodejců drog na Palmovce. Městská část však může čestně prohlásit, že spolu s Policií ČR a Městskou policií o tento výsledek usiluje, usilovat i nadále bude, vnímá oprávněné stížnosti svých občanů a bezpečnostní a bezpečnostní situaci na Palmovce nijak nezlehčuje. Městská část Praha 8 mohla po vzoru jiných městských částí zavést nulovou toleranci hazardu jako je v Praze 2 a 12. Osmičkoví radní ovšem na takovém řešení nemají zájem a navíc vůbec neomezují otevírací dobu heren. Představte si, že by herny mohly fungovat pouze od 12 do 20 hodin. Okolí heren by se zklidnilo, ušetřilo by se za policejní manévry v okolí heren a policisté by se vyspali. Děkujeme za odpověď panu starostovi a jeho zástupcům, musíme však čestně prohlásit, že se domníváme, že městská část nevyužívá všechny zákonné prostředky proti hernám, tím ovšem, bohužel, podporuje všechny negativní projevy, které herny provázejí.

Petiční výbor: Dagmar Volencová a Tomáš Pavlů

odp1.jpg

odp2.jpg

odp3.jpg

odp4.jpg

odp5.jpg

odp6.jpg

odp7.jpg

Autor: Tomáš Pavlů | úterý 24.9.2013 9:31 | karma článku: 18.64 | přečteno: 835x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Záchranné složky (na obrazovkách) v akci

Taky jste jistě postřehli, že většina seriálů se točí ohledně dramat v lidském životě, že? A kdo s nimi přichází ponejvíce do styku? Policie nebo zdravotníci. A samo sebou i hasiči. Čili takzvané záchranné složky...

17.8.2017 v 20:20 | Karma článku: 8.62 | Přečteno: 222 | Diskuse

Libuse Palkova

Nemám ráda hady

Máme rádi zvířata, protože jsou chlupatá..Určitě si tuhle písničku pamatujete z dětství. I já má ráda všechna zvířátka, nejen chlupatá, ale některá naopak nesnáším-třeba pavouky a hady

17.8.2017 v 19:31 | Karma článku: 8.26 | Přečteno: 220 | Diskuse

Naďa Dubcová

Pan Srp hledá kladivo

Pan Srp nám dnes v televizi s vážnou tváří sdělil (psáno mými slovy), že v roce 1968 byli komunisti hodní, že by se účast ve straně neměla brát jako mínus pro funkci v radě v ÚSTR, na kterou je tlačen (proč?) a vůbec...

17.8.2017 v 19:29 | Karma článku: 22.07 | Přečteno: 428 | Diskuse

Klára Tůmová

Hlídání divé zvěře, den pátý

"...sometimes I just fall and break, sometimes it just overflows, I can't take no more, I can't take no more, no more..." Právě v této fázi slavného videoklipu se hrdinka vrhá z okna. Já mám chuť řvát, tohle snad už není možné!

17.8.2017 v 18:02 | Karma článku: 7.01 | Přečteno: 155 | Diskuse

Tomáš Králíček

Fašista Mosley zabil nadějného politika sira Oswalda Mosleyho

Sir Oswald Mosley patří mezi nejpozoruhodnější politiky britské historie 20. století. Jeho přerod ve vůdce britského fašismu byl ale jedním z jeho nejhorších politických rozhodnutí. Definitivně tím zabil sebe - nadějného politika.

17.8.2017 v 14:13 | Karma článku: 10.56 | Přečteno: 288 | Diskuse
Počet článků 114 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1832
Aktivní občan Prahy 8, člen KDU-ČSL, předseda místní organizace.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.